Klinika Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Endokrynologicznej

Kierownik KlinikiDr hab. n. med. Paweł Domosławski

Oddział kliniczny endokrynologiczny

Dr hab. n. med. Paweł Domosławski

Klinika szczególnie specjalizuje się w procedurach takich jak: operacyjne leczenie schorzeń tarczycy (w tym m.in. najcięższe przypadki wola olbrzymiego zamostkowego, raki tarczycy) z wykorzystaniem neuromonitoringu; operacje przytarczyc; endoskopowe (laparoskopowe) usunięcie nadnerczy zarówno z dostępu przezotrzewnowego, jak i zaotrzewnowego tylnego; chirurgiczne leczenie otyłości (laparoskopowe wyłączenie żołądkowo-jelitowe RNYGB, mankietowa resekcja żołądka LSG); chirurgiczne leczenie chorób zapalnych jelit- wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, choroby Leśniowskiego-Crohna (kolektomie, proktokolektomie odtwórcze). Poza tym Klinika wykonuje wszystkie zabiegi z zakresu chirurgii ogólnej, gastroenterologicznej i endokrynologicznej m.in.: operacje pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych (metodą laparoskopowa i klasyczną), operacje przełyku, żołądka, jelit (z uwzględnieniem leczenia nowotworów, metodą klasyczną i laparoskopową), operacje trzustki (guzy nowotworowe, torbiele) Operacje przepuklin jamy brzusznej (z użyciem siatki z tworzywa sztucznego), operacje żylaków kończyn dolnych, operacje proktologiczne (hemoroidy, polipy, szczeliny, przetoki odbytu), operacje „ostrego brzucha” , operacje jamy brzusznej z powodu urazów, operacyjne i endoskopowe zabiegi wytworzenia dostępu do żywienia drogą przewodu pokarmowego (gastrostomie, jejunostomie, PEG).

Skład lekarski Kliniki

Dr hab. n. med. Paweł Domosławski

Z-ca Kierownika Kliniki

Dr n. med. Piotr Czopnik

Lekarze

Dr n. med. Jan Spodzieja
Dr n. med.  Waldemar Balcerzak
Dr n. med.  Zdzisław Forkasiewicz
Dr n. med.  Romualda Wojczys
Dr n. med.  Adam Kuźmiński
Dr n. med.  Krzysztof Kaliszewski
Dr n. med.  Beata Wojtczak
Dr n. med.  Dorota Pawełka
Dr n. med.  Bartłomiej Knychalski
Lek. med. Michał Aporowicz

I Klinika Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Endokrynologicznej jest najstarszą Kliniką Chirurgiczną Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, rozpoczynając swoją działalność w końcu 1945r. pod kierownictwem znakomitego prof. K. Czyżewskiego. Początkowo Klinika znajdowała się w ramach struktur Akademickiego Szpitala Klinicznego w budynkach Szpitala przy ul. Poniatowskiego we Wrocławiu. W 2007 roku Klinika została przeniesiona do struktur SPSK nr 1 we Wrocławiu do swojej dzisiejszej siedziby.

Pierwsza w Polsce operacja proktokolektomii odtwórczej metodą laparoskopową. Stworzenie  ośrodka referencyjnego leczenia chorób zapalnych jelit.  Pierwsze w makroregionie operacje tarczycy  wykorzystaniem neuromonitoringu. Operacyjne leczenie nadciśnienia wrotnego. Wprowadzenie Chirurgicznego Leczenia Otyłości w makroregionie. Pierwsze operacje usunięcia nadnerczy metodą endoskopową z dostępu zaotrzewnowego tylnego w Polsce.

Zmieniony: Piątek, 16 Październik 2015 08:39