Klinika Endokrynologii, Diabetologii i Leczenia Izotopami

Prof. dr hab. n. med. Marek Bolanowski

Prof_MarekBolanowski.JPG
Prof. Marek Bolanowski
Specjalista chorób wewnętrznych i endokrynologii, profesor zwyczajny Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, członek Zarządu Głównego Europejskiego Towarzystwa Neuroendokrynologii, wiceprzewodniczący sekcji endokrynologii Europejskiej Unii Lekarzy Specjalistów,  współprzewodniczący miejscowego komitetu organizacyjnego XVI Kongresu Europejskiego Towarzystwa Endokrynologicznego we Wrocławiu 3-7.05.2014. Jest sekretarzem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego, przewodniczącym Sekcji Neuroendokrynologii PTE. Jest przewodniczącym Rady Naukowej dwumiesięcznika Endokrynologia Polska (IF 1.208), redaktorem naczelnym periodyku Trendy w Endokrynologii, był redaktorem naczelnym kwartalnika Endokrynologia, Otyłość, Zaburzenia Przemiany Materii. Kieruje Kliniką od 01.10.2013.

W klinice diagnozowani i leczeni są pacjenci z wszystkimi zaburzeniami hormonalnymi (choroby tarczycy, przytarczyc, podwzgórza, przysadki, nadnerczy, trzustki, gonad), metabolicznymi (cukrzyca, otyłość, osteoporoza), guzami neuroendokrynnymi przewodu pokarmowego. Prowadzone jest leczenie nadczynności tarczycy jodem radioaktywnym. Lekarze pracujący w Klinice mają specjalizację z: chorób wewnętrznych, endokrynologii, diabetologii, medycyny nuklearnej, seksuologii. Klinika współpracuje z ośrodkami specjalistycznymi w kraju i za granicą. W klinice prowadzone są liczne badania  kliniczne (akromegalia, zespół Cushinga, niedobór hormonu wzrostu, osteoporoza, nowotwory neuroendokrynne). Nowoczesna gamma kamera SPECT/TK umożliwia unikalne badania diagnostyczne z użyciem izotopów w chorobach tarczycy, przytarczyc, nerek, kości oraz układu limfatycznego.

Zespół lekarski Kliniki:

lek. med. Maja Rachwał
lek. med. Natalia Rogala
lek. med. Marta Siomkajło
lek. med. Aleksandra Zdrojowy-Wełna.

Klinika jest wiodącym ośrodkiem w kraju z uznaniem międzynarodowym w dziedzinie leczenia chorych z guzami przysadki (akromegalia, prolaktynoma, zesp. Cushinga), orbitopatią tarczycową, zesp. PCO, guzami neuroendokrynnymi. Klinika posiada akredytację do prowadzenia specjalizacji w zakresie: endokrynologii, diabetologii i chorób wewnętrznych. Dysponujemy możliwościami nowoczesnych badań hormonalnych, genetycznych, obrazowych (densytometria całego ciała oraz osiowa; scyntygrafia planarna, całego ciała, SPECT wraz z badaniem TK).

Po zakończeniu działań wojennych, w dniu 13.12.1945 r. w obecnie zajmowanym budynku powstała Klinika Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu i Politechniki we Wrocławiu kierowana przez prof. dr. Antoniego Falkiewicza. W połowie 1946 r. Klinikę podzielono, na I piętrze powstała II Katedra i Klinika Chorób Wewnętrznych, którą kierował prof. Antoni Falkiewicz w latach 1946-1970, następnie dokonano kolejnego podziału na Katedrę i Klinikę Endokrynologii  (kierownik prof. Antoni Falkiewicz - w latach 1970 - 1971) i Katedrę i Klinikę Chorób Zawodowych. W latach 1971-1989 Katedrą i Kliniką Endokrynologii kierował doc. dr hab. Stanisław Gruszka, a w latach 1989-2013 prof. dr hab. Andrzej Milewicz. Obecna nazwa Katedra i Klinika Endokrynologii, Diabetologii i Leczenia Izotopami.
Zmieniony: Środa, 02 Września 2015 08:27